Wrocław: Naukowcy sprawdzają, czy wizyty w zoo poprawią zdrowie seniorów

Wrocławscy naukowcy badają wpływ wizyt w zoo na stan zdrowia i jakości życia odwiedzających to miejsce seniorów. Rezultatem końcowym projektu będzie przygotowanie dla ogrodu zoologicznego propozycji ścieżki edukacyjno-zdrowotnej.

Ponad 250 seniorów w wieku powyżej 60 lat bierze udział w projekcie, który prowadzą naukowcy z Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W ramach projektu obserwowane i badane są osoby w wieku powyżej 60 lat, które będą odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny raz na kwartał przez czas trwania eksperymentu, czyli od października 2023 r. do czerwca 2024 r.

"Wizyta będzie organizowana w taki sposób, by nasi uczestnicy pokonali liczbę kroków zgodną z zaleceniami WHO: 6-8 tys. kroków dziennie dla osób powyżej 60. roku życia" - wyjaśniła dr Dagmara Gaweł-Dąbrowska, koordynator projektu "ZOO Wrocław partnerem strategicznym budowania potencjału zdrowotnego seniorów".

Ze strony ogrodu zoologicznego członkiem zespołu jest mgr inż. Marta Zając-Ossowska, dyrektor naczelna ZOO Wrocław sp. z o.o.

W projekcie uczestniczy 255 seniorów, a rekrutacja odbyła się przez uniwersytety trzeciego wieku, domy seniora i portale społecznościowe wrocławskich seniorów. Każdy z seniorów otrzymał roczną kartę wstępu do zoo.

"Podczas pierwszej wizyty mieliśmy wykonywane badania ciśnienia krwi i tętna. I widać było, jak taka aktywność, czyli dłuższy, szybki spacer, wpływa na nasze wyniki" - powiedziała uczestniczka programu Barbara Kretschmer.

Prorektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, opiekun i doradca tego projektu dr hab. Tomasz Zatoński podkreślił w rozmowie z PAP, że realizowany projekt jest elementem szerokiej strategii, która wpisuje się w społeczną odpowiedzialność uczelni.

"W tym roku odbędzie się już druga edycja organizowanej wspólnie z miejskim samorządem naszej konferencji +Zielona uczelnia w zielonym mieście+ i propagujemy w jej ramach ekologiczne aspekty życia. W naszym autorskim projekcie chcemy zbadać, jak kontakt z przyrodą, ze zwierzętami, przebywanie na świeżym powietrzu wpływa na populację seniorów w mieście" - powiedział prof. Zatoński.(PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl | Roman Skiba

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.