NFZ: Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że słyszymy coraz gorzej. Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką".

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką", przekazał, że według raportu Światowej Organizacji Zdrowia słyszymy coraz gorzej. Do 2050 r. jedna na cztery osoby będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu. Niedosłuch i inne problemy ze słuchem ma 6 proc. Polaków.

Według NFZ liczba osób z niedosłuchem rośnie z powodu starzenia się społeczeństwa. Ponadto coraz częściej problemy ze słuchem mają młode osoby. W ocenie NFZ to skutek życia w hałasie miejskim, ale także wytwarzanym przez sprzęty elektroniczne i wynikającym z głośnego słuchania muzyki z odtwarzaczy wyposażonych w słuchawki.

Fundusz podkreślił, że pierwsze objawy pogorszenia słuchu są często bagatelizowane, a nieleczone mogą nieść poważne konsekwencje, jak niedosłuch, wycofanie czy demencja. Dlatego NFZ zaapelował, by nie lekceważyć drobnych problemów ze słuchem.

"Jeżeli masz 45 lat lub więcej, pamiętaj o kontrolnych wizytach u laryngologa. Po pomoc zwróć się również, jeśli masz przewlekłe zapalenie uszu lub niedosłuch oraz jeśli pracujesz w hałasie" – zaznaczył NFZ.

Według NFZ dzięki działaniom profilaktycznym można utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Wystarczy choćby przyciszyć radio, telewizor czy odtwarzacz muzyki, stosować ochraniacze na uszy w czasie pracy w hałasie czy środki zmiękczające woskowinę.

W ramach cyklicznej akcji "Środa z profilaktyką" NFZ zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl | Aleksandra Kiełczykowska

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.