Sandoz Polska Sp. z o.o.

Sorel® Plus

Substancje czynne:

Calcipotriol

Dostępne dawki:

maść 50 µg/g 1 tuba 30 g 38,80 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Leczenie miejscowe łuszczycy pospolitej (Psoriasis vulgaris) o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.
Dawkowanie
Dorośli. Monoterapia. Lek należy stosować na zmienioną chorobowo skórę kończyn lub tułowia 1-2x/dobę. Na początku leczenia zalecane jest stosowanie leku 2x/dobę (rano i wieczorem). W leczeniu podtrzymującym częstość stosowania można zmniejszyć do podawania raz/dobę, zależnie od odpowiedzi terapeutycznej. Cienką warstwę maści należy nanosić na zmieniona chorobowo skórę i delikatnie wcierać do czasu, gdy większość leku zostanie wchłonięta. Maks. ilość stosowanej maści nie powinna przekraczać 100 g/tydz. Jeśli maść stosowana jest jednocześnie z kremem lub płynem zawierającym kalcypotriol, całkowita dawka tygodniowa kalcypotriolu nie powinna być większa niż 5 mg (np. 40 ml roztw. zastosowanego na skórę głowy plus 60 g kremu lub maści). Długość leczenia zależy od obrazu klinicznego. Wyraźny wynik leczenia jest widoczny zazwyczaj po upływie maks. 4-8 tyg. Leczenie można powtarzać. Leczenie skojarzone. Kalcypotriol w maści jest skuteczny i dobrze tolerowany, gdy stosowany jest raz/dobę w skojarzeniu z kortykosteroidami do stosowania miejscowego (np. jest podawany rano, a lek steroidowy wieczorem). Zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie powinni być leczeni kalcypotriolem. Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat). Doświadczenie dotyczące stosowania kalcypotriolu w maści u dzieci i młodzieży jest ograniczone. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa długotrwałego stosowania kalcypotriolu w wyżej wymienionych dawkach (dawkowanie u dorosłych) u dzieci i młodzieży. Z tego względu nie można zalecić stosowania produktu w tej grupie pacjentów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kalcypotriol lub którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować leku u pacjentów z nasiloną hiperkalcemią.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Zaleca się okresowe badanie poziomu wapnia w surowicy u pacjentów stosujących lek przez długi okres czasu i na dużą powierzchnię skóry. W przypadku stwierdzenia hiperkalcemii lek należy odstawić do czasu normalizacji stężenia wapnia w surowicy. Należy zachować szczególną ostrożność stosując kalcypotriol u pacjentów z zaburzeniami metabolizmu wapnia. Nie należy stosować maści i płynu na skórę twarzy, gdyż lek może powodować miejscowe podrażnienie. Ostrożnie należy stosować lek na wrażliwe obszary skóry. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, aby zapobiec przypadkowemu przeniesieniu preparatu na wrażliwe obszary skóry (twarz) i jej podrażnieniu. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek u dzieci. Nie należy stosować preparatu w uogólnionej wysypkowej ani w rumieniowatej złuszczającej postaci łuszczycy.
Interakcje
Nie są znane żadne istotne klinicznie interakcje. Kalcypotriol może być stosowany jednocześnie z fototerapia UVB lub PUVA, z cyklosporyną A, etretinatem i metotreksatem.
Ciąża i laktacja
Nie udowodniono bezpieczeństwa miejscowego stosowania kalcypotriolu u kobiet w ciąży. Dlatego leku nie należy stosować w ciąży, chyba że spodziewane korzyści terapeutyczne dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. W takich przypadkach należy stosować najniższe efektywne dawki przez możliwie najkrótszy okres. Nie wiadomo, czy miejscowo stosowany kalcypotriol jest wydalany z mlekiem matki. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u karmiących matek.
Działania niepożądane
W trakcie stosowania kalcypotriolu rzadko występują działania niepożądane. Preparat jest skuteczny i bezpieczny zarówno w terapii krótkotrwałej, jak i przewlekłej. Miejscowe działania niepożądane są łagodne i szybko ustępują po przerwaniu lub zakończeniu terapii. Najczęstszym działaniem niepożądanym kalcypotriolu jest miejscowe podrażnienie skóry; łagodne objawy obejmują swędzenie, kłucie i pieczenie; w bardziej nasilonych przypadkach występuje rumień, suchość skóry, złuszczanie skóry, wysypka lub zapalenie skóry. W badaniach klinicznych podrażnienie skóry występowało u 10-20% pacjentów, ale tylko w 0-4% przypadków konieczne było odstawienie leku. Działaniem niepożądanym kalcypotriolu może być także podrażnienie skóry twarzy. Przyczyną tego jest najprawdopodobniej nieostrożne przeniesienie kalcypotriolu na skórę twarzy w trakcie aplikacji na zmienioną chorobowo inną część ciała. Dlatego zaleca się mycie rąk po każdym zastosowaniu preparatu. W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić kontaktowa nadwrażliwość na kalcypotriol (wyprysk zwyczajny). Prawdopodobieństwo wystąpienia hiperkalcemii jest również bardzo małe, gdyż wchłanianie preparatu z powierzchni skóry jest znikome.
Przedawkowanie
Stosowanie nadmiernych ilości preparatu w maści lub roztworze wodnym (ponad 100 g lub 60 ml na tydzień) może spowodować wzrost stężenia wapnia w surowicy lub moczu. Jednak po odstawieniu preparatu, podwyższone stężenia szybko normalizują się, dlatego nie jest konieczne dodatkowe leczenie.
Działanie
Kalcypotriol jest syntetyczną pochodną witaminy D3. Hamuje proliferację naskórka, nasila procesy różnicowania komórkowego i moduluje procesy immunologiczne, które odgrywają istotną rolę w rozwoju łuszczycy.
Skład
1 g maści zawiera 50 µg kalcypotriolu.

Nasz serwis to aktualne i rzetelne źródło informacji na temat bezpłatnych leków dla seniora. Adresujemy go do wszystkich, zainteresowanych programem 65+, zarówno do pacjentów i ich opiekunów, jak i lekarzy oraz farmaceutów. Ustawa o darmowych lekach dla seniora wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Będziemy regularnie informować o wszelkich nowościach, zachęcamy więc do częstego odwiedzania naszej strony.

W serwisie znaleźć można wszystkie bezpłatne leki, które wymienione są na ogłaszanej przez Ministerstwo Zdrowia liście „S”. Informacje są na bieżąco aktualizowane - obowiązkowo co 2 miesiące, po opublikowaniu przez resort zdrowia najnowszego wykazu darmowych leków dla pacjentów powyżej 65 roku życia.

Wybranego produktu szukać można zarówno na podstawie jego nazwy, jak i schorzenia, w leczeniu którego jest wskazany. Opis leku uwzględnia kompletne dane na jego temat, takie jak m.in. skład, dawka, przeciwwskazania, działania niepożądane, środki ostrożności czy interakcje.

O programie leki 65+

Od września 2016 roku osoby, które ukończyły 75. rok życia, mogą nieodpłatnie uzyskać leki znajdujące się w zakładce D obwieszczenia refundacyjnego. Z tej możliwości korzysta średnio 1,2 mln seniorów miesięcznie, a od teraz krąg uprawnionych się powiększy - program zmienia bowiem swoją formułę z 75+ na 65+. Co istotne, nie mają znaczenia dochody seniorów ani ich status materialny. Jedynym kryterium, kwalifikującym do skorzystania z darmowego leku, jest wiek, weryfikowany na podstawie numeru PESEL.

Lista bezpłatnych leków dla seniora uwzględnia przede wszystkim te produkty, które wiążą się z leczeniem chorób wieku podeszłego. Jest ona aktualizowana co 2 miesiące, tak jak lista wszystkich leków refundowanych. Za darmo seniorzy otrzymają leki stosowane w terapii schorzeń sercowo-naczyniowych, urologicznych, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego, cukrzycy, osteoporozy, itp.

Aby senior mógł otrzymać receptę na darmowy lek, musi zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Bezpłatne leki mogą też wypisywać pielęgniarki POZ, które mają uprawnienia do wystawiania recept. Ustawa o darmowych lekach nie przewiduje ograniczeń, dotyczących liczby tych medykamentów przysługujących seniorowi. W każdym przypadku lekarz będzie podejmował decyzję o niezbędnej dawce czy liczbie opakowań.